Przeglądając nie raz, różnego rodzaju strony internetowe, zapewne natkneliście się, na reklamy, bądź też artykuły z nagłówkami dotyczącymi ofert wzięcia samochodu w leasing. Wiadomo, że nie każdy z Nas wie, tak naprawdę, czym jest leasing i jak on się ma do samochodu, dlatego chciałabym po krótcce przybliżyć Wam to określenie.
Zacznijmy od podzielenia leasingu na dwie części:
- leasing finansowy, czyli zapłacenie całości podatku, razem z przydzieloną pierwszą ratą leasingową, przy czym do kosztów dodasz tylko odsetki rat a nie, jak mogłoby się wydawać całą ratę.
- leasing operacyjny, to nic innego tak naprawdę, jak stopniowe naliczanie podatku VAT, uwzględniając oczywiście przy tym każdą ratę. Warto dodać przy tym,że decydując się na leasing operacyjny, daje on możliwość uwzględnienia prawie wszystkich wydatków, które mają związek z tak zwanym przedmiotem leasingu, którym w tym przypadku jest samochód.
Leasing samochodu według ogólnodostępnych informacji, na różnego rodzaju portalach, tak naprawdę stanowi bardzo popularny sposób, dzięki któremu finansowane są pojazdy firmowe. Tak naprawdę, dzięki takiej opcji, możemy stać sie posiadaczem samochodu bez żadnego wkładu finansowego z naszej strony. Forma ta, przyciąga szczególną uwagę osób, które prowadzą jednoosobową firmę, gdyż w tym przypadku, brana jest również pod uwagę ich własna zdolność kredytowa.
Jeśli postanowicie się zdecydować na wzięcie samochodu w leasing, powinniście bardzo dokładnie, jak i wnikliwie zapoznać się ze wszelkiego rodzaju, warunkami umowy. Przede wszystkim szczególną uwagę powinniście zwrócić na tak zwane zapisy, które obejmują koszta i opłaty. Ważne są również zapisy dotyczące na przykład kary, między innymi za spóźnienie się, ze spłatą raty, czy też, jak postępować w przypadku rozliczenia się po wystąpieniu tak zwanej szkody. Musicie pamiętać również o tym, że jeśli nie będziecie spłacać rat w wyznaczonym terminie, będzie to skutkowało natychmiastowym rozwiązaniem umowy.
W momencie, kiedy stwierdzicie, że cała treść umowy, jest dla Was, w jakiś sposób mało zrozumiała, nie podpisujcie niczego w ciemno. Najlepiej będzie, jeśli poprosicie o radę osobę, która zna się na leasingu, jak i na zapisach tego, co mówi o leasingu samochodu kodeks cywilny. Zwróccie uwagę przede wszystkim na warunki leasingu, jakie możecie zawrzeć w umowie i jakie będą dla Was najbardziej korzystne, pomimo tego iż leasingodawca zapewne będzie próbował narzucić swoje, pewnego rodzaju, tak zwane ograniczenia w użytkowaniu pojazdu.