Jak dobrze zarządzać finansami?

Jak dobrze zarządzać finansami?

To doskonałe pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najważniejsza jest płynność finansowa. Musimy tak gospodarować pieniędzmi, by nam ich nie zabrakło, by starczyło na podstawowe produkty do życiowe, wliczając w to opłaty i inne koszty związane z życiem. Bardzo dobrze, gdyby udało się coś przy tym zaoszczędzić.

Przychody i wydatki

Aby dobrze gospodarować finansami, musimy sprawić, by przychody były wyższe niż wydatki. Mówiąc jaśniej, powinniśmy wydawać mniej, niż zarabiamy. Jeśli obecna praca nie przynosi nam tak wysokiej pensji by pokryć wszystkie wydatki, warto rozejrzeć się za czymś lepiej płatnym. Najprościej jednak można obniżyć wydatki. Pomijając wydatki, które są konieczne (produkty żywnościowe, opłaty za mieszkanie, rachunki), warto zastanowić się nad ich zmniejszeniem. Musimy się zastanowić czy kupno nowego telefonu przyniesie nam jakieś korzyści, kiedy obecny telefon jest całkiem sprawny. Czy nowy telefon kosztujący kilkaset złotych jest nam konieczny?

Jest to tylko jeden z przykładów, których mógłbym tu podawać setki. Oszczędne wydawanie pieniędzy pozwoli nam po czasie zebrać całkiem niezłą sumę, którą możemy zainwestować w aktywa (o nich można poczytać nieco niżej).

Oszczędzanie

Odkładanie pieniędzy przez dłuższy okres to doskonały sposób na osiągnięcie wysokiej kwoty. Na początku może wydawać się trudne, ale wystarczy trochę samozaparcia i pójdzie z górki. Warto założyć sobie plan oszczędnościowy, przykładowo 300 zł z każdej wypłaty. Po roku oszczędzania mamy już 3600 zł. Nie jest to łatwe, ale po dłuższym czasie pozwala na inwestycje bez konieczności zaciągania kredytu. Ciekawą opcją są konta oszczędnościowe, od odłożonych pieniędzy dostajemy pewien procent. Pieniądze zarabiają na siebie. Jest to pierwszy krok do wolności finansowej.

Aktywa

Są to inwestycje, które przynoszą nam zyski. Pieniądze zainwestowane raz, wracają do nas pomnożone w różnych odstępach czasu. Przykładowo: kupno mieszkania i późniejszy jego wynajem. Zakupione raz mieszkanie, po gruntownym odświeżeniu można wynająć. Przychody z wynajmu mieszkania wracają do nas co miesiąc. Po pewnym okresie (zapewne kilku lat) inwestycja nam się zwróci, a pieniądze z wynajmu mieszkania będą czystym przychodem.

Pasywa

Wydając pieniądze na pasywa, nie przynoszą nam korzyści. Przykładowo: kupno mieszkania dla siebie. Nie przynosi nam przychodów, jak mieszkanie na wynajem. Zainwestowane pieniądze są zamrożone i nie możemy ich wtórnie inwestować.

Podsumowanie

Generujmy więcej przychodów, wydawajmy mniej.