Pożyczka pozabankowa na raty przez Internet – alternatywa dla kredytów bankowych

Pożyczki pozabankowe stają się coraz popularniejsze w Polsce. Firmy pożyczkowe oferują już nie tylko chwilówki krótkoterminowe, ale także pożyczki na raty. Dzięki temu coraz skuteczniej konkurują z kredytami bankowymi.

Badanie IMAS International pokazuje, że trzy czwarte Polaków w wieku 18-64 lata ma co najmniej jeden kredyt lub pożyczkę. 35% naszych rodaków korzysta często z usług finansowych. Popularne są kredyty i pożyczki. 44% badanych zaciąga je na zakup sprzętu do domu (RTV, AGD itp.), 31% pożycza pieniądze na remont, a 28% – na samochód. Na spłatę innych długów pożycza pieniądze tylko 11% respondentów. Pożyczkami chętnie są finansowane również wakacje (8%), codzienne wydatki (8%) i usługi medyczne (6%).

– Polacy nie boją się pożyczać pieniędzy. Jednocześnie coraz częściej szukają alternatywnych źródeł takich pożyczek. Kredyty bankowe są często trudne do zaciągnięcia, wiążą się ze skomplikowanymi procedurami i wymaganiami, których wielu konsumentów nie jest w stanie sprostać – mówi przedstawiciel hapipożyczki, firmy udzielającej pożyczki na raty. – Nic dziwnego, że w tej sytuacji wiele osób decyduje się korzystać z oferty rynku pozabankowego, która dostępna jest przez Internet. Firmy pożyczkowe stawiają na minimum formalności i na maksymalne skrócenie procesu pożyczkowego. Do tego pożyczki ratalne są produktem zbliżonym do bankowego kredytu, ale łatwiej dostępnym – podkreśla ekspert hapipożyczki.

Wniosek i pieniądze 100% online

Pożyczki ratalne przez internet to bardzo wygodne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje szybko gotówki. Taka pożyczka to alternatywa dla kredytu bankowego, ale także produkt mający w kilku aspektach przewagę nad ofertą banku.

Przede wszystkim pożyczka na raty jest łatwiejsza do zaciągnięcia. Pieniądze można pożyczyć bez wychodzenia z domu, a nawet czekając na autobus lub robiąc zakupy w sklepie. Wystarczy tylko dostęp do Internetu i na przykład smartfon. Tymczasem kredyty, jeśli nawet dostępne są online, to często wymagają pojawienia się w placówce bankowej w celu podpisania umowy i dostarczenia oryginałów dokumentów. Natomiast przy pozabankowych pożyczkach ratalnych wszystkie formalności załatwia się przez Internet.

W przypadku pożyczek ratalnych online cała procedura trwa na ogół kilkanaście minut. Inaczej jest w banku. Zanim kredyt zostanie przyznany, czasami trzeba pojawić się w placówce kilka razy. W rezultacie dostarczanie dokumentów, wypełnianie wniosku, wyliczanie zdolności kredytowej i weryfikacja w BIK mogą trwać nawet kilka dni.

Przy okazji warto dodać, że pożyczka ratalna to nie tylko konkurencja dla kredytów bankowych, ale również dla pozabankowych chwilówek. Te ostatnie to niskokwotowe pożyczki, które trzeba spłacać jednorazowo zwykle po 30 lub 60 dniach. Natomiast w przypadku pożyczek ratalnych możliwe jest pożyczenie od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego pieniądze spłaca się w dogodnie dobranych ratach nawet przez kilka lat.

Procedury i wymagania

Pozabankowe pożyczki ratalne konkurują z kredytami bankowymi nie tylko wygodniejszym sposobem dostępu i ograniczonymi procedurami, ale również wymaganiami wobec pożyczkobiorców. Nie każdy jest w stanie sprostać oczekiwaniom banków. Te instytucje niechętnie pożyczają pieniądze osobom młodym, które nie mają historii kredytowej. Problemem bywa też konieczność zgromadzenia wielu dokumentów jak na przykład zaświadczenia o dochodach od pracodawcy itd.

Firmy pożyczkowe są elastyczne. Chętnie pożyczają pieniądze młodym osobom, bez historii kredytowej czy umowy o pracę (akceptują różne formy zatrudnienia i różne źródła dochodu). Dodatkowo pożyczkodawcy nie wymagają zaświadczeń od pracodawcy, przeważnie wystarczy oświadczenie o dochodach lub wyciąg z konta bankowego – podkreśla redaktor serwisu pozyczki.info. Aby zaciągnąć pożyczkę na raty, wystarczy tak naprawdę dowód osobisty, telefon komórkowy i adres e-mail. Nawet obecność w rejestrach dłużników nie zawsze jest przeszkodą w pożyczeniu pieniędzy. Firmy pożyczkowe podchodzą w tym przypadku indywidualnie do klienta i analizują każdy przypadek osobno. W bankach fakt bycia dłużnikiem automatycznie przekreśla szansę na zaciągnięcie kredytu.

Weryfikacja klienta na rynku pozabankowym również nie jest skomplikowana. Odbywa się za pomocą przelewu na symboliczną kwotę z konta bankowego klienta lub z wykorzystaniem specjalnej aplikacji.

Firmy pożyczkowe coraz skuteczniej konkurują z bankami, oferując pożyczki ratalne łatwo dostępne przez internet i pozbawione skomplikowanych formalności. W ten sposób można pożyczyć pieniądze nie tylko szybko, ale także bez konieczności pojawiania się w placówkach pożyczkodawcy. To oznacza oszczędność czasu i pieniędzy, jeśli weźmie się pod uwagę, że czasami trzeba dojechać do banku samochodem i stać w korkach.