Leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest to charakterystyczne pojęcie, które znane jest w zasadzie każdemu kierowcy. To pojęcie coraz częściej pojawia się w branży motoryzacyjnej. Warto wiedzieć, iż leasing operacyjny umożliwia posiadanie samochodu osobowego, bez większego, początkowego wkładu finansowego. niemu można być w posiadaniu samochodu osobowego, bez konieczności angażowania swoich, osobistych środków finansowych. Leasing operacyjny ma miejsce wtedy, jeśli samochód leasingowany należy wyłącznie do majątku leasingodawcy. To na nim, w dużej mierze zależy odpowiedzialność za samochód. Dwie opcje wpływają bezpośrednio na późniejsze rozliczanie się w ramach podatku.

Natomiast warto wiedzieć, iż umowa leasingu operacyjnego, zawsze może zawierać dodatkową opcję wykupu samochodu osobowego przez leasingobiorcę. Taki wykup samochodu może mieć miejscu tuż po zakończeniu okresu umowy. Leasing operacyjny korzyści finansowe, charakteryzuje się tym, iż leasingobiorca może zaoszczędzić dużo gotówki. Przede wszystkim, nie musi on posiadać dużej początkowej kwoty, gdyż może on samochód spłacać w tak zwanych ratach. Leasing operacyjny jest rewelacyjną opcją ,,wypożyczenia” pojazdu wówczas, jeśli nie ma się przygotowanej całej kwoty na zakup pewnego modelu samochodu osobowego. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż leasingobiorca oraz także leasingodawca, muszą wywiązywać się z umowy. Leasingobiorca oczywiście musi być terminowy – raty leasingowe musi spłacać do dnia ujętego w umowie.

Trzeba mieć również na uwadze następujący fakt, iż, jeśli leasingobiorca nie będzie spłacał rat, to wówczas mogą się naliczyć odsetki albo również umowa może być zakończona. Leasing operacyjny korzyści finansowe nie wpływają na zdolności kredytowe leasingobiorcy. Co jest również ważne, leasing operacyjny umożliwia po zakończonym okresie umowy – wykupienie pojazdu. Jest to doskonała opcja, gdyż bardzo często spłacanie rat w leasingu jest łatwiejszym zadaniem w praktyce do zrealizowania, niż wykupienie samochodu w całości za gotówkę. Leasing operacyjny korzyści finansowe są najczęstszą opcją brania leasingu.

Warto mieć na uwadze fakt, iż przedmiot leasingu zaliczany jest osoby leasingodawcy. Wiąże się to z tym, iż obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych należy właśnie do tej osoby. Leasing operacyjny korzyści finansowe wiążą się z tym, iż leasingobiorca ma niższe koszty początkowe w porównaniu np. do leasingu finansowego.