Co daje posiadanie oszczędności, czyli zacznij kontrolować swoje finanse!

Jak wskazują badania, jedynie 20% Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności. Wynika to głównie z zarobków, które zwykle wystarczają na utrzymanie się w ciągu miesiąca, jednak nie pozwalają na odłożenie jakichkolwiek pieniędzy na konto oszczędnościowe. Okazuje się jednak, że nawet ze skromnej wypłaty można wygospodarować pewne środki które odkładane systematycznie na konto, mogą dać nam z czasem niezłą poduszkę finansową. Czy zatem warto mieć oszczędności, i jak zacząć odkładać pieniądze bez odczuwania tego co miesiąc w portfelu?

Największe zalety systematycznego odkładania pieniędzy

W życiu mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje, takie jak np.: utrata pracy, choroba, czy nagła poważna usterka samochodu, wymagające posiadania dodatkowych pieniędzy, by szybko wyjść na prostą. Wiele osób wówczas popada w poważne problemy finansowe, których można by uniknąć, jeśli tylko posiadaliby oni oszczędności. Taka poduszka finansowa daje niesamowity komfort i przede wszystkim spokój, że w razie nieprzewidzianych okoliczności będziemy w stanie poradzić sobie finansowo. Nagła utrata pracy? Choroba? Konieczny remont? Nie musisz już zadłużać się w banku czy pożyczać od znajomych, jeśli posiadasz pieniądze na koncie oszczędnościowym, a to w dzisiejszych czasach bardzo duży komfort i luksus.

Czy to naprawdę jest tak trudne?

Wiele osób stroni od oszczędzania argumentując, że nie są w stanie wygospodarować nawet minimalnej kwoty pieniędzy, wychodząc co miesiąc z bilansem na zero. Jednak okazuje się, że wcale nie jest to niemożliwe! Wystarczy jedynie przeanalizować swoje finanse i wyeliminować zbędne wydatki, które w sumie na koniec miesiąca mogą dać bardzo przyzwoitą kwotę. Drobne zmiany w podejściu do tematu oszczędzania, i przede wszystkim kontrola nad miesięcznymi wydatkami sprawi, że w magiczny sposób mogą pojawić się dodatkowe pieniądze. Warto założyć konto oszczędnościowe na które będziemy odkładać pieniądze – widok zaoszczędzonej kwoty wzrastającej co miesiąc potrafi być niezwykle motywujący!

Dodatkowo można również wybrać konto oszczędnościowe z dobrym oprocentowaniem, dzięki czemu odsetki będą naliczane do kwoty na koncie, a oszczędności znacznie wzrosną w skali roku czy nawet kilku lat.

Oszczędzanie pieniędzy jest obecnie niezwykle ważne, ponieważ daje to komfort życia i poczucie bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych sytuacji. Warto zastanowić się nad poważnym podejściem do tematu – z pewnością na tym skorzystamy! Wystarczy odrobina systematyczności i kontroli nad finansami, by po kilku miesiącach móc odłożyć niezłą sumę pieniędzy.