Leasing samochodowy – na czym polega?

Jeśli chcemy użytkować samochód, zazwyczaj po prostu go kupujemy. Wtedy jesteśmy właścicielem i mamy pełne prawo zrobić z takim autem co tylko chcemy. Jednak wadą jest konieczność zapłaty pełnej kwoty już na początku (można co prawda wziąć kredyt na auto), a także konieczność ponoszenia opłat za utrzymanie, serwis, naprawy, ubezpieczenie, przeglądy i tak dalej. Drugą opcją dostępną na naszym rynku jest tak zwany leasing samochodowy. Różni się on tym, że przede wszystkim nie figurujemy w dowodzie rejestracyjnym jako właściciele pojazdu. Jest tam wpisany leasingodawca, który w tym przypadku jest osobą lub częściej firmą, której de facto stanowi on własność. My, jako kierowca takiego auta, jesteśmy leasingobiorcą, a więc osobą, której dana rzecz – w tym przypadku samochód – jest oddana w użytkowanie. Oczywiście nie za darmo, musimy uiszczać w zamian za ten przywilej miesięczną opłatę, swoisty abonament. Dzięki temu możemy z pojazdu korzystać jak tylko chcemy, choć są pewne ograniczenia, ale o tym za chwilę.

Po tym ogólnym nakreśleniu kwestii leasingu pojazdów, przejdźmy teraz do szczegółów. Jak dowiedzieliśmy się, leasing wymaga od nas miesięcznych wpłat na konto leasingodawcy, w zamian za możliwość użytkowania samochodu. To jednak nie wszystkie opłaty, jakie musimy ponosić. Na początku wymaga się od nas czegoś takiego jak opłata wstępna. Jest to część wartości pojazdu, jaką musimy opłacić zanim będziemy mogli rozpocząć korzystanie z niego. Jej wysokość jest różna i może zależeć od tego, jak jest skonstruowana nasza umowa o leasing samochodowy. Możemy zapłacić niewielką opłatę wstępną, oraz również wybrać wariant niewielkiej opłaty miesięcznej, ale w zamian za to po zakończeniu umowy będziemy musieli zapłacić więcej za wykup auta. Tu dochodzimy do drugiej istotnej kwestii w leasingu, a więc tego co można zrobić z samochodem wtedy, gdy okres umowny dobiega do finału. Najczęściej jest to wspomniany wykup, ale nie zawsze.

Niektóre firmy leasingowe umożliwiają nam wznowienie umowy na nowy okres. Oczywiście otrzymujemy również nowe aut, a stare musimy zwrócić. Nie płacimy jednak opłaty końcowej, czyli jesteśmy zwolnieni z wykupu pojazdu. Jedyne co musimy zrobić, to ponownie uiścić opłatę wstępną. Oczywiście leasing samochodowy w takim wariancie ma większą miesięczną opłatę, a także sama kwota wstępna jest nieco większa. Jednak jak wskazują badania rynku, bardzo wiele osób chętnie szuka leasingodawców, którzy mają właśnie taką ofertę. Jest to bardzo wygodne dla klienta, ponieważ daje nam sporo swobody, a także uwalnia od konieczności sprzedaży auta na własną rękę po wykupie.

Warto odwiedzić także stronę https://www.getinleasing.pl/samochody-osobowe.html by dowiedzieć się więcej.