Plusy i minusy kredytu konsolidacyjnego

Szukając odpowiedzi na pytanie czym jest kredyt konsolidacyjny wszędzie czytamy tylko i wyłącznie o jego plusach. Powiedzenie, że kredyt konsolidacyjny ma minusy może jest zbytnim nadużyciem. Należy jednak pamiętać, że tak jak inne kredyty jest dla nas zobowiązaniem finansowym. Nie powinniśmy zatem brać dosłownie stwierdzenia, że ma on minusy, a wziąć pod uwagę, że zwyczajnie wiąże się z konsekwencjami.

Zacznijmy jednak od tego kiedy należy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny.

Przede wszystkim sięgamy po ten produkt w sytuacji kiedy suma miesięcznych rat przekracza nasze możliwości finansowe. Pamiętajcie, że z każdej sytuacji możemy znaleźć wyjście. Nie inaczej jest w przypadku gdy nie starcza nam pieniędzy na spłatę wszystkich zobowiązań.

Ważne jest także to aby szukać pomocy od razu, kiedy uświadomimy sobie, że mamy problem. Czekanie nic nie da. Co więcej, szybko możemy popaść w jeszcze większe zadłużenie. Odsetki od nieterminowej spłaty zobowiązań są bowiem wysokie.

Plusy kredytu konsolidacyjnego

Przejdźmy więc teraz do plusów kredytu konsolidacyjnego. Czyli co decyduje o tym, że zdecydowaliśmy się na konsolidację naszych zobowiązań. Plusem kredytu konsolidacyjnego jest to, że możemy z jego pomocą spłacić nasze aktualne zadłużenie i tym samym nie generować dodatkowych kosztów w postaci odsetek od nieterminowej spłaty. Kolejną zaletą jest jedna rata. W miejsce kilku pożyczek, kredytów czy chwilówek do spłaty pozostanie nam jedna rata kredytu konsolidacyjnego. Nie będziemy już musieli pilnować kilku róznych terminów spłaty. Zaoszczędzimy przy tym wiele czasu i nerwów. Co więcej rata ta będzie znacznie niższa niż suma dotychczasowych zobowiązań. Z pomocą kredytu konsolidacyjnego możemy dostosować wysokość miesięcznej raty do naszych aktualnych możliwości finansowych. Dzięki temu będziemy w stanie spłacać zadłużenie terminowo i w ten sposób nie zepsujemy sobie historii w BIK. To także bardzo ważna sprawa. Dzięki temu nie przekreślimy swoich szans na kredyt w przyszłości.

Minusy kredytu konsolidacyjnego

Tak jak już mówiliśmy na wstępie nie należy brać tego dosłownie. Każdy kredyt wiąże się bowiem nie tyle z minusami co raczej z konsekwencjami. Po pierwsze decydując się na kredyt konsolidacyjny, tak samo jak w przypadku wszelkich zobowiązań finansowych, będziemy zobowiązani do jego spłaty. Niby nic dziwnego, jednak zważywszy na to jak wiele osób nie spłaca swoich kredytów uznaliśmy, że warto o tym wspomnieć.

Po drugie, to co pozwala na zmniejszenie wysokości miesięcznej raty to przede wszystkim wydłużenie okresu kredytowania. Oznacza to, że kredyt konsolidacyjny będziemy spłacać przez dłuższy okres niż nasze aktualne zobowiązania. Jednak pozwoli to nam na zmniejszenie raty i umożliwi nam jej spłatę. Wydaje nam się więc, że minus kredytu konsolidacyjnego w postaci wydłużenia okresu kredytowania jest nie tylko obciążeniem. To także duży plus bowiem w ten sposób będziemy mogli spłacać ratę regularnie i nie będą rosły nam odsetki od nieterminowej spłaty. W konsekwencji lepiej jest bowiem spłacać zadłużenie chwilę dłużej niż nie spłacać rat w ogóle, a dodatkowo zwiększać je z powodu odsetek od nieterminowe spłaty.

Kredyt konsolidacyjny jest dobrym sposobem na to aby wyjść z pętli zadłużenia. Jednak zważywszy na naszą sytuację, czyli przede wszystkim spore zadłużenie, nie będzie o niego łatwo w banku. Kredyt konsolidacyjny należy do grupy trudnych kredytów. Warto więc zminimalizować ryzyko odmowy i starać się o niego z pomocą profesjonalnego doradcy kredytowego. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na kreydt konsolidacyjny w banku.